To tylko niewielka część tego, co działo się w piątek 14 kwietnia, w bardzo późnych godzinach wieczornych w Raciborzu.

W ramach projektu ,,Bierz książkę i yolo” realizowanego dzięki funduszom pozyskanym z projektu „Łączy nas Biblioteka” w ramach programu BLISKO Narodowego Centrum Kultury, we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteka Publiczną w Raciborzu i w jej pięknych, pełnych niezbadanych zakamarków wnętrzach, odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem, pisarzem, detektywem, podróżnikiem.

Uczniowie I LO zamienili się w detektywów i szukali skarbu ukrytego podczas trzeciego powstania śląskiego. Zanim jednak mogli wyruszyć w tą niebezpieczną podróż, musieli przejść odpowiednie przeszkolenie. Wiedzę teoretyczną zdobyli słuchając opowieści pana Krzysztofa, globtrotera, dla którego amazońska dżungla nie ma żadnych tajemnic. Barwnie opowiadane przygody ilustrowane były kolorowymi slajdami, przedstawiającymi poszczególne wyprawy w różne części świata.

Kolejnym etapem przygotowań był trening fizyczny, podczas którego kandydaci na detektywów przeszli krótkie szkolenie samoobrony.

Teraz dopiero można było wyruszyć w teren. Trzy rywalizujące ze sobą zespoły niestrudzenie pokonywały piętrzące się przed nimi, coraz trudniejsze, zadania. Jednak drzemiący w nich potencjał, umiejętności i zdobyta wiedza doprowadziły do szczęśliwego zakończenia i odnalezienia skarbu, o którym od dawna krążyły legendy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.