Rumunia to wspaniały kraj, zdecydowanie wart ciągłego odkrywania na nowo. Pełen życzliwych ludzi, niesamowitej przyrody i wyjątkowych zabytków, z których wiele wpisano już na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stanowi wspaniałe miejsce na wakacyjny wypoczynek – zarówno ten aktywny i intensywny, jak i nieco spokojniejszy.

W środowy wieczór w raciborskiej bibliotece Martyna, pochodząca Górnego Śląska podróżniczka, motocyklistka i fotografka opowiadała o swoich licznych podróżach do Rumunii.

Martyna prowadzi stronę projektrumunia.pl i aktywnie działa we wszystkich mediach społecznościowych, gdzie stara się obalać liczne stereotypy, które narosły w Polsce na temat Rumunii. Często są to bardzo krzywdzące przekonania, które powstrzymują wielu przed poznaniem tych wspaniałych terenów i ich mieszkańców. Warto sprawdzić, jak jest naprawdę.

Co warto zobaczyć w Rumunii? Oto kilka przykładów: Przełom Dunaju – malownicza trasa wzdłuż serbskiej granicy z gigantyczną rzeźbą - pomnik Decebala, zamek w Branie reklamowany jako siedziba słynnego Drakuli, ściśle związany z rumuńską królową Marią czy najpiękniejsze miasto Rumunii, którym wg Martyny jest Oradea.

Będąc w Rumunii koniecznie trzeba spróbować papanasi, są to swego rodzaju pączki serowe, smażone i podawane ze śmietaną oraz polewą z konfitury zrobionej często z owoców leśnych.

Jeśli ktoś wybiera się do Rumunii koniecznie powinien odwiedzić stronę projektrumunia.pl, na której można znaleźć wiele przydatnych informacji oraz kontakt do Martyny, która obiecała pomoc w organizacji wyprawy.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.