Z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem ,,Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA’’ raciborska książnica, jak co roku przygotowała moc atrakcji dla czytelników. Oprócz warsztatów i zajęć odbyły się także spotkania autorskie. Gwiazdą jednego z nich była Joanna Bator, autorka, którą biblioteka raciborska starała się zaprosić od 10 lat na spotkanie. Udało się dopiero teraz i można stwierdzić, że warto było czekać na to pełne ciekawych historii, inspiracji i rozmów spotkanie.


Spotkanie prowadziła Małgorzata Szczygielska – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

Na początku padły pytania o nagrody, a w szczególności jedną – nagrodę Nike. Autorka opowiedziała o procesie i emocjach towarzyszących odebraniu tego wyróżnienia, o tym, jak jego charakter zmienił się na przestrzeni lat. Wspomniała też o innych nagrodach, które zajmują w jej sercu szczególne miejsce, szczególniejsze, niż statuetki i pieniądze. Jedną z takich wygranych były dwumiesięczny pobyt w alpejskiej wiosce i został z autorką po dziś dzień, w jej sercu, głowie i przed oczami.

Nie mogło zabraknąć także pytania o Japonię, która zajmuje szczególne miejsce w sercu autorki.
Opowiedziała o tym, jak się tam znalazła i jak to było, to nie było marzenie czy też decyzja podjęta wiele lat temu, to po prostu spontaniczna po jednym dniu zastanowienia chęć wzięcia udziału w grancie badawczym. Bator opowiedziała o tym, jak narodziła się w niej miłość do Tokio – do ludzi, kultury i spokoju. I jak zostało to w niej do dzisiaj.

Pojawiły się opowieści o wydawaniu książek, inspiracjach i pisaniu w jej życiu. Joanna Bator opowiedziała także o swoich rytuałach przy pracy, co czyta i jakich pisarzy ceni. Autorka wspominała o tym, jak bardzo sobie ceni ciszę i wsłuchanie się w dźwięki natury – bez muzyki, bez hałasów.

Na koniec spotkania uczestnicy (którzy przyjechali nawet z Wałbrzycha czy Zabrza!) mieli okazję zadać pytania, zapozować wspólnie do zdjęcia, czy porozmawiać.

Dziękujemy za spotkanie, do zobaczenia! Tym razem, mamy nadzieję, że szybciej niż za 10 lat.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025