4 czerwca odbyło się szkolenie pod tytułem „Czytający tata jako nowy typ użytkownika w bibliotece” poprowadzone przez trenera Good Books, Wojciecha Kloca. Podczas szkolenia bibliotekarze wspólnie z prowadzącym pracowali nad konceptem Klubu Ojca w bibliotece. Tydzień po szkoleniu taki klub zainaugurował swoją działalność w raciborskiej bibliotece.

Wojciech Kloc - wykształcenie wyższe pedagogiczne – pedagogika specjalna: resocjalizacja – Uniwersytet Śląski. Na co dzień pracujący z dziećmi i młodzieżą jako pedagog szkolny i wychowawca – człowiek do zadań specjalnych. W harcerstwie lubił organizację dużych gier terenowych w oparciu o fabułę. Parę lat temu sięgnął po dostępne aplikacje na urządzenia mobilne i zaczął tworzyć gry oparte na różnych wydarzeniach historycznych. Interesuje się historią z ubiegłego wieku. 

Wśród pomysłów na przyciągnięcie małych i dużych mężczyzn do biblioteki pojawiły się m.in.: współpraca z miejscową grupą rekonstrukcyjną "Drengowie znad Górnej Odry", zachęcanie rodziców dzieci trenujących na sąsiadującym z biblioteką Orliku do połączenia aktywności fizycznej z odwiedzinami w bibliotece. Inspiracji na tematy spotkań bibliotecznego Klubu Ojca dostarczyły prywatne pasje bibliotekarzy. Projekt Klubu ruszył już tydzień po szkoleniu - spotkanie o programowaniu klocków Lego, przeprowadzone przez jedną z bibliotekarek, cieszyło się dużo popularnością.