10 października grupa bibliotekarzy wsiadła w wehikuł czasu i przeniosła do Raciborza wieku XIX i początków XX. W tym dniu odbyło się szkolenie „Ślady przeszłości dawnych raciborskich zakładów pracy”. Prowadzący Adam Knura pracownik raciborskiego Muzeum opowiadał o czynnikach, które wpłynęły na rozwój przemysłu w Raciborzu oraz o jego pozycji w stosunku do okolicznych miast.

We wtorek 3 października grupa bibliotekarzy z raciborskiej biblioteki wybrała się na szkolenie do Arboretum Bramy Morawskiej. Zapach róż w Zaczarowanym Ogrodzie, miękkość mchu i chropowatość kory – nie każdego dnia pracownicy biblioteki mogą doświadczyć takiej bliskości natury, poszerzając przy tym wiedzę o lokalnym dziedzictwie.

W dniach 4-5 września w Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja dla beneficjentów konkursu dotacyjnego BLISKO, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) 
Otwarcie konferencji miało miejsce w Bibliotece Narodowej, która tego dnia była gospodarzem. Rozpoczęto od panelu dyskusyjnego „Współczesny czytelnik, współczesna biblioteka z perspektywy badań”, w trakcie którego omawiano stan czytelnictwa, zastanawiano się jak działać aby było lepiej. Nie brakowało również głosów z sali tzw. dobrych praktyk od bibliotekarzy borykających się na co dzień z zachęceniem lokalnego środowiska do obcowania z książką i korzystania z oferty kulturalno-edukacyjnej jaką proponują.

Co się stanie, kiedy w jednej sali zbierze się 20 młodych programistów, 6 bibliotekarek i kierownik raciborskiej SOWY? Literatura inspiruje do tworzenia całego spektrum wydarzeń kulturalnych, które nie tylko bawią, uczą, ale też rozbudzają pasje czytelnicze i włączają społeczeństwo we współtworzenie kultury.

14 lutego 2023 w bibliotece w Raciborzu odbyło się kolejne szkolenie dla bibliotekarzy organizowane w ramach projektu „Łączy nas biblioteka” (dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025) zatytułowane "Większa aktywność społeczności lokalnej przez społeczne zaangażowanie w naukę".

5 listopada odbyło się ostatnie szkolenie w ramach tegorocznej realizacji programu BLISKO. Tematem szkolenia były "Archiwa domowe i edukacja regionalna w bibliotece", a przeprowadził je Marcin Musiał, trener firmy Good Books.

Biblioteka jest kobietą. Ponad 93% pracowników merytorycznych w polskich bibliotekach to kobiety. Panie czytają również częściej niż panowie (odpowiednia 51% i 33%), chłopcy osiągają niższe wyniki czytelnicze niż dziewczęta. O tym jak zmienić tą dysproporcję w uczestnictwie w kulturze książki opowiedział na szkoleniu "Męskie czytanie, czyli jak organizować warsztaty praktycznych zajęć dla chłopców i mężczyzn w bibliotece" Marcin Skrabka.

Podcast i historia mówiona były tematem szkolenia jakie bibliotekarze odbyli w ramach projektu „Łączy Nas Biblioteka” realizowanego w programie BLISKO koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury zakłada. Szkolenie przeprowadziła trenerka firmy Good Books i autorka podcastu "Słowiańskości", Natalia Kościńska.

4 czerwca odbyło się szkolenie pod tytułem „Czytający tata jako nowy typ użytkownika w bibliotece” poprowadzone przez trenera Good Books, Wojciecha Kloca. Podczas szkolenia bibliotekarze wspólnie z prowadzącym pracowali nad konceptem Klubu Ojca w bibliotece. Tydzień po szkoleniu taki klub zainaugurował swoją działalność w raciborskiej bibliotece.

W ramach szkolenia prowadzonego przez Justynę Gorgoń został przeprowadzony sondaż opinii dotyczący budowania oferty kulturalnej dla mieszkańców Raciborza.

Przedmiotem badań było budowanie oferty kulturalnej dla mieszkańców Raciborza natomiast głównym celem badania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak zbudować skuteczną ofertę kulturalną zachęcającą mieszkańców miasta do uczestnictwa w kulturze.