9 listopada w Bibliotece w Raciborzu odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Łączy nas biblioteka”. W spotkaniu uczestniczyli gospodarze oraz partnerzy realizujący wydarzenia w ramach projektu.

W sobotę 4 listopada Biblioteka w Raciborzu zaprosiła uczestników konkursu czytelniczego "Czytam w Klubie" na uroczyste rozdanie nagród. Konkurs zorganizowany został w ramach projektu "Łączy nas Biblioteka" i trwał od 1 marca tego roku. Jednym z założeń projektu było połączenie sportowych zainteresowań z światem książek.

W piątek 20 października dwie klasy maturalne - 4M i 4B wzięły udział w nietypowej lekcji języka polskiego. ,,Literacka gra miejska" została przygotowana w aplikacji ActionTrack i była aktywną formą powtórki maturalnej.

Dlaczego na zdjęciach wygląda pan młodziej niż w rzeczywistości? Autorzy książek dla dzieci muszą liczyć się z mało dyskretnymi pytaniami ze strony małoletniej publiczności. 14 października Grzegorz Kasdepke, autor m.in. Kacperiady, przygód Detektywa Pozytywki czy Kuby i Buby, był gościem Klubu Ojca i musiał odpowiedzieć na niejedno pytanie wymyślone przez najmłodszych.

Wykład „Co w trawie piszczy” dr hab. Agnieszki Bednarskiej zakończył realizację inicjatywy oddolnej „Dotknij Ligi Mistrzów w bibliotece”. Spotkanie, które odbyło się 27 września w raciborskiej bibliotece, dr Bednarska zakończyła słowami „Nasza wiedza o owadach to zaledwie wierzchołek góry lodowej”. Nim jednak padły te słowa zebrana publiczność usłyszała zajmujący wykład o znaczeniu owadów w przyrodzie i gospodarce.

W sobotę 16 września odbyła się premiera mobilnej gry terenowej „Kraina Cienia”, w której historia Raciborza nabiera mrocznego odcienia rodem z serialu „Stranger Things”. Śmiałkowie, którzy przybyli na premierową rozgrywkę mieli szansę zdobyć atrakcyjne nagrody. Kto nie zdążył na premierę, może nadal sprawdzić się w grze – „Kraina Cienia” jest dostępna w aplikacji Action Track.

9 września, w sobotnie przedpołudnie odbyły się rodzinne warsztaty plastyczne z Anną Kaźmierak, absolwentką Edukacji Artystycznej oraz Grafiki i Malarstwa na ASP w Łodzi, malarką, ilustratorką i graficzką. Anna Kaźmierak jest autorką książki „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”. Od kilku lat interesuje się folklorem i kulturą dawną polskiej wsi. Artystka odwiedziła Klub Ojca z okazji obchodzonych we wrześniu Europejskich Dni Dziedzictwa.

Jest nadzieja w polskiej piłce! Jest udane połączenie świata sportu i książek. 21 czerwca na raciborskim rynku odbył się pokaz mistrza w freestyle footballu – Paweł Skóra zaczął od zaprezentowania swoich efektownych sztuczek, by dalej żonglując piłką poprowadzić niezwykły korowód do raciborskiej biblioteki.

Klub Ojca to nowa inicjatywa biblioteki,  z powodzeniem organizowana w ramach projektu „Łączy nas biblioteka” dofinansowanego z programu BLISKO Narodowego Centrum Kultury. Klub powołano w czerwcu zeszłego roku, w sobotę 17 czerwca świętowano w bibliotece udany pierwszy rok. Sobotnie spotkanie było okazją do wspomnień i podsumowania dotychczasowej działalności, a także rozmów  o planach na przyszłość. Na wszystkich uczestników czekał okolicznościowy tort.

W sobotę 3 czerwca na terenie biblioteki oraz sąsiadującym Orliku odbył się „Dzień Dziecka z Biblioteką”. W organizację wydarzenia zaangażowani byli partnerzy projektu „ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA” dofinansowanego ze środków programu BLISKO Narodowego Centrum Kultury, którzy przygotowali na tę okazję stoiska z aktywnościami. Współorganizatorami była także Szkoła Podstawowa 4 oraz Wodociągi Raciborskie.