W sobotę 3 czerwca na terenie biblioteki oraz sąsiadującym Orliku odbył się „Dzień Dziecka z Biblioteką”. W organizację wydarzenia zaangażowani byli partnerzy projektu „ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA” dofinansowanego ze środków programu BLISKO Narodowego Centrum Kultury, którzy przygotowali na tę okazję stoiska z aktywnościami. Współorganizatorami była także Szkoła Podstawowa 4 oraz Wodociągi Raciborskie.

Unia Racibórz przygotowała stanowisko piłkarskie. Na terenie Orlika SP 4 na dzieci czekał trener, który zaprosił do piłkarskiej rozgrzewki oraz strefa gry w Teqball, polegająca na odbijaniu piłki tak, by trafiła ona w specjalnie zaprojektowany dla tego sportu stół, po stronie przeciwnika. Arboretum Bramy Morawskiej zachęcało do zabaw z roślinami – dzieci wykonywały botaniczne zakładki do książek, korony i leśne bransoletki. Z kolei Muzeum w Raciborzu - Centrum Naukowe „SOWA” zgromadziło wokół siebie miłośników doświadczeń i eksperymentów. W ofercie Biblioteki znalazły się: konkurencje sportowe i rodzinne, malowanie twarzy, zagadki i łamigłówki oraz zabawy plastyczne.

Specjalnym gościem pikniku był iluzjonista Łukasz Kupiniak, który oprócz pokazu magicznych sztuczek zainaugurował Tydzień Czytania Dzieciom – dzieci wysłuchały wiersza Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka” oraz Paweł Skóra - Mistrz Świata we FREESTYLE FOOTBALL. Licznie zgromadzona publiczność żywo reagowała zarówno na popisy iluzjonistyczne jak i żonglerkę piłką.

Podczas pikniku dzieci na specjalnej karcie zbierały pieczątki za udział w proponowanych aktywnościach. Ostatnią pieczątkę można było otrzymać w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży za wypożyczenie książki a wypełniona karta upoważniała do odbioru nagrody. Odwiedziny w bibliotece dla wielu dzieci były okazją do zapisania się. Dzięki temu prawie 40 osób stało się czytelnikami raciborskiej biblioteki.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025