9 września, w sobotnie przedpołudnie odbyły się rodzinne warsztaty plastyczne z Anną Kaźmierak, absolwentką Edukacji Artystycznej oraz Grafiki i Malarstwa na ASP w Łodzi, malarką, ilustratorką i graficzką. Anna Kaźmierak jest autorką książki „Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada”. Od kilku lat interesuje się folklorem i kulturą dawną polskiej wsi. Artystka odwiedziła Klub Ojca z okazji obchodzonych we wrześniu Europejskich Dni Dziedzictwa.

W trakcie spotkania Anna Kaźmierak wprowadziła uczestników w magiczny świat wiejskich kolędników – od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy. Przypomniała o pielęgnowanych w okolicach Raciborza tradycjach wodzenie niedźwiedzia czy pogrzebanie basa. Opowiedziała również o podobnych zwyczajach w innych regionach Polski.

W związku z tym, że bardzo często  z kolędnikami chodził niedźwiedź, bohaterem zajęć plastycznych było właśnie to zwierzę. Dzieci wraz z rodzicami wykonały barwny strój niedźwiedzia, który ma dużą szansę stać się przebojem przyszłego sezonu karnawałowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.