Wykład „Co w trawie piszczy” dr hab. Agnieszki Bednarskiej zakończył realizację inicjatywy oddolnej „Dotknij Ligi Mistrzów w bibliotece”. Spotkanie, które odbyło się 27 września w raciborskiej bibliotece, dr Bednarska zakończyła słowami „Nasza wiedza o owadach to zaledwie wierzchołek góry lodowej”. Nim jednak padły te słowa zebrana publiczność usłyszała zajmujący wykład o znaczeniu owadów w przyrodzie i gospodarce.

75% owadów jest zagrożonych wyginięciem, co roku ich liczebność spada o 2,5 %. Z roku na rok coraz mniej piszczy w trawie, a przyczyn tego stanu należy upatrywać w działalności człowieka. Wraz z deforestacją, czyli wylesianiem , owady tracą swoje naturalne siedliska. Na rozwój pszczół samotnic (murarka ogrodowa) wpływają pestycydy stosowane w uprawie m.in. rzepaku. Inwazyjne gatunki, pasożyty i zmiany klimatyczne to kolejne czynniki które zagrażają życiu owadów. Każda utrata gatunku to utrata funkcji w ekosystemie.

Czy jest ucieczka od czarnego scenariusza wyginięcia praktycznie całej populacji owadów? „Wiemy wystarczająco dużo żeby działać” przekonuje dr hab. Agnieszka Bednarska. Sama w ostatnim czasie dużo uwagi poświęca badaniom dotyczącym wpływu pestycydów na stawonogi, w tym pszczoły samotne, w krajobrazie rolniczym. Od 10 lat jest związana z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, najpierw jako adiunkt, a od 2018 roku jako profesor nadzwyczajny. Jednocześnie kontynuuje współpracę z Instytutem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę badawczą stara się popularyzować, by podnosić świadomość ekologiczną osób które na co dzień nie pochylają się nad tym co w trawie brzęczy. Póki pewnego dnia nie nastąpi tam zupełna cisza.

Spotkanie zorganizowano w ramach inicjatywy oddolnej „Dotknij Ligi Mistrzów w bibliotece” w ramach projektu „Łączy nas książka” raciborskiej biblioteki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.