W dniach 4-5 września w Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja dla beneficjentów konkursu dotacyjnego BLISKO, realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) 
Otwarcie konferencji miało miejsce w Bibliotece Narodowej, która tego dnia była gospodarzem. Rozpoczęto od panelu dyskusyjnego „Współczesny czytelnik, współczesna biblioteka z perspektywy badań”, w trakcie którego omawiano stan czytelnictwa, zastanawiano się jak działać aby było lepiej. Nie brakowało również głosów z sali tzw. dobrych praktyk od bibliotekarzy borykających się na co dzień z zachęceniem lokalnego środowiska do obcowania z książką i korzystania z oferty kulturalno-edukacyjnej jaką proponują.
W dalszej kolejności odbyły się wystąpienia wraz z prezentacją Zastępcy Dyrektora Biblioteki Narodowej – „Zbiory i projekty cyfrowe Biblioteki Narodowej”. Z kolei Zastępca Dyrektora Instytutu Książki przedstawił NPRCz 2.0 Priorytet 2: Inwestycje w Infrastrukturę bibliotek publicznych dzieląc się ze słuchaczami praktycznymi radami pozyskania środków, podając przykłady bibliotek, które otrzymały dotację.
Po stacjonarnej części konferencji przyszedł czas na tematyczne wizyty studyjne. Uczestnicy mieli do wyboru trzy tematy: Digitalizacja, Przestrzenie biblioteczne i wystawa „Orzeszkowa”.
Ostatnim punktem w programie pierwszego dnia były warsztatowe działania sieciujące beneficjentów dwóch naborów BLISKO. W trakcie warsztatów uczestnicy wymieniali się doświadczeniem w realizacji projektu i tworzyli mapę beneficjentów.
Drugiego dnia uczestników konferencji gościła Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Po oficjalnym rozpoczęciu głos zabrała Dyrektorka Biblioteki i w piękny sposób przedstawiła swoją placówkę wykorzystując prezentację multimedialną pt. „Opowieść o „miejscu”. Następnie miała miejsce dyskusja moderowana z udziałem lokalnych grup działania. Uczestnicy przedstawili zakres swoich poczynań przy współpracy biblioteki, która zawsze jest do ich dyspozycji i często inspiruje do działania.
Tak jak pierwszego dnia konferencji tak i drugiego miały miejsce tematyczne wizyty studyjne. Tym razem uczestnicy mieli do wyboru wolontariat, promocja, sieciowanie oraz nowe technologie. Każdy temat przedstawiono na przykładzie Biblioteki Publicznej Gminy Mińsk Mazowiecki.
Konferencję zakończono wesołym warsztatem z emisji głosu.
 
fot. Narodowe Centrum Kultury / Kamila Adamowicz-Śrótwa